Protestat e popullit grek ndaj fajdexhinjve globalë

Greqia që pas krizës bankare në 2010 e cila e çoi vendin në një krizë edhe më të thellë ekonomike dhe financiare është përballur vit mbas viti edhe me masat shtrënguese (Austerity) të cilat janë kërkuar nga trojka dhe kreditorët e Bankës Botërore. Vitin e kaluar qeveria greke diskutoi për një sërë masash shtrënguese që prekën pensionet dhe rritjen e taksave në mënyrë që të rregullonin ekonominë dhe të paguanin këstin kundrejt kreditorëve.

PËRSE VONOI Pavarësia e Shqipërisë?

PËRSE VONOI Pavarësia e Shqipërisë?

Sepse shqiptarët nuk donin daljen nga Perandoria osmane. Por cilët shqiptarë?
Në feudalizëm nuk ka njerëz me vullnet të lirë por bujkrobër që ndiqnin beun. Ishte oligarkia shqiptare që ishte akomoduar në gjirin e Perandorisë me privilegje pavarsisht se kombi dergjej.

E njëjta situatë sot, ku oligarkia ka shitur sovranitetin e vendit vetëm të qëndrojë në pushtet. E njëjta oligarki që i ka dhuruar pasuritë kombëtare lobeve të huaja e dëbuar 1/2 e popullit në emigrim. E njëjta oligarki që propagandon se është “fat” të jemi nën Perandorinë e radhës.

Dhe turrmat besojnë vërtet, pavarsisht se të gjithë Rilindasit flisnin për Pavarësi politike dhe ekonomike. Jemi kthyer fiks 1 shekull pas mes injorancës së turrmave dhe tradhëtisë së oligarkisë.

Ja përse Pavarësia vonoi sepse ajo u gatit jashtë vendit, larg toksikimit filo-perandorak e tradhëtarëve të kombit. Vonesë që na kushtoi shumë në ngritjen e shtetit, humbjen e territoreve dhe asimilimin e popullsisë.

Vonesat në histori kushtojnë dhe zhdukjen e kombit. Shpresojmë që edhe këtë herë patriotizmi të triumfojë mbi perandorizmin, ashtu si dhe iluminizmi mbi injorancën e thellë që ka pushtuar vendin

Shteti në duart e miliarderëve punon kundër popullit – Bernie Sanders

Shkruar nga Bernie Sanders për “The Guardian”

Ja ku ёshtё planeti nё 2018-ёn: pas tё gjithё luftёrave, revolucioneve dhe samiteve ndёrkombёtare tё 100 vjetёve tё fundit, sot jetojmё nё njё botё ku vetёm njё pjesё e vogёl njerёzish shumё tё pasur, kanё kontroll disproporcional mbi ekonominё dhe politikёn nё shkallё botёrore.

 

Varfëria, pabarazia dhe modeli ekonomik “trickle-down”

Shqipëria radhitet ndërv vendet jo vetëm më të varfra por dhe me pabarazi të thellë. Qeveritë e tranzicionit kanë thelluar këtë hendek duke realizuar politika në kundërshtim me kushtetutën ekonomike të vendit, si është drejtësia sociale, punësimi dhe dinjiteti i Njeriut. Në themel të këtyre politikave neoliberiste është i ashtëquajturi modeli trickle-down, ose “rrjedhja e pikave nga lart-poshte”. Nëse do pyesnim një klerik të sistemit se përse nuk ka politika rishpërndarjeje, përgjigjet që do merrnim do ishin: “në fillim duhet të prodhohet e pastaj të shpërndahet”, “më parë rrisim tortën pastaj e shpërndajmë” etj si këto.

Përse nuk shpërthen Revolucioni?

Varfëria dhe padrejtësia janë dy ingredientët e Revolucionit, por nuk mjaftojnë. Njerëzit kanë qenë nën skllavëri e bujkrobëri prej shekujsh edhe pse ngriheshin në revolta. Kurse Revolucioni ka nevojë për një ideologji të lartë, e aftë për të projektuar një botë më të mirë. Në lartësinë  e kauzës duhet të jenë dhe njerëzit pas saj. Revolucionin francez nuk e bënë nipçet e mbretit apo oborrit të tij, por njerëz me ideale të mëdha që frymëzuan një popull të tërë.

“Fabula e palaços me zjarrin” – Kierkegaard

Edhe pse nata e antivlerave ka pushtuar vendin, ka gjithmonë yje ku mund të ndriçohemi.

Një prej këtyre është Søren Kierkegaard dhe fabula e tij mbi “palaçon”, i cili doli në rrugë e u kërkonte ndihmë njerëzve se po digjej cirku. Po sa më shumë bërtiste e qante, aq më shumë njerëzit qeshnin me aktrimin e tij kaq realist. Dhe në fund cirku u dogj!

Morali i fabulës është se, nëse je një palaço mund ti bësh dëm një kauze të drejtë. Çështje të drejta duan dhe njerëz të pastër e të drejtë, pasi përndryshe kauza digjet e palaçua shpëton.

Kjo është historia e dhimbshme e këtij vendi, ku palaçot dje dhe sot, ulërasin se vendi po digjet.

Pas 26 vitesh spektakël horror, është koha të largojmë gjithë palaçot dhe ndalojmë zjarrvënien e Shqipërisë!

Ekonomia shqiptare dhe Sovraniteti monetar – Dr. Ledian Droboniku

Video shpjegim:

Rrënimi i ekonomisë shqiptare dhe Sovraniteti monetar!
Ku shkojnë miliarda euro kursime të shqiptarëve?
Pse bankat nuk kreditojnë biznesin shqiptar?
A ndërtohet një ekonomi kombëtare vetëm me lokale e parukeri?
Pse nuk kemi sektorë strategjikë?
Kujt i intereson dhe kush e ekzekuton këtë vizion antiekonomik dhe antishqiptar?
Përse eklipsohen çështjet më të rëndësishme dhe media flet për lojrat e kastës?
Përse Oligarkët politikë nuk luftojnë dot monopolet ekonomikë?
Zgjohemi!
Një ekonomi me begati të përgjitshme do e krijojmë vet kur qytetarët tu rimarrin shtetin partive, lobeve dhe të vendosin vetë në një demokraci pjesëmarrëse.