Pushtetarë pa legjitimitet

Pushtetarët shqiptarë kanë zëvendësuar legjitimitetin e popullit sovran me legjitimitet ndërkombëtar.

Presidenti duhet të jetë simboli i Unitetit të Popullit dhe jo lojë kulisash të pallatit të pushtetit.

Njësoj si viti 97 ku gjysma e Shqipërisë ishte në protestë edhe sot zgjedhja e Thaçit kur gjysma e Kosovës është në protestë – janë tregues të shteteve të kapura!

Shiptarët duhet të vënë në kontroll shtetet e tyre nëse duan prosperitet, demokraci e begati. Përndryshe, Thaça, Berisha, Rama e Meta do ketë përjetë mbi qafë!

 

image


 

Rama nuk ka në kontroll gjykatat por gjykatësit

Rama nuk ka në kontroll gjykatat por gjykatësit

12421289_1665801337033734_1322170646_n

Kryeministri i vendit, Edi Rama i ftuar në folenë e tij në emisionin Top Story te Sokol Balles në Top Channel, iu përgjigj akuzave të opozitës se ka ndikuar tek gjykata për të nxjerrë nga burgu Armando Prengën. Rama i cilësoi këto akuza tërësisht të pavërtetë, ndërsa shtoi se nëse ai do të kishte në dorë gjykatat, para tyre do të ishin Lulzim Basha dhe Sali Berisha për 21 janarin.

I kujtojmë Kryeministrit se në Shqipëri “gjykatësit” ja japin të parit që kalon nëse paguan, nuk është një mafia e centralizuar që duhet ta organizosh nga sipër si në vende të tjera psh.

I kujtojmë Kryeministrit që nuk duhet të kesh në dorë Gjykatat për të bërë drejtësi.